Особливості стану зубо-щелепної системи у підлітків зі сколіозом

Білоус М.К., Магльона В.В., Якимець А.В.

Науковий керівник: д.мед.н., професор Дрогомирецька М.С.

кафедра ортодонтії НМАПО імені П.Л. Шупика

 

Взаємозв’язок зубо- щелепних аномалій та деформацій із порушеннями опорно- рухового апарату (ОРА) був багаторазово продемонстрований експериментальними та клінічними дослідженнями протягом минулих десятиріч. Доведено роль оклюзії та скронево- нижньощелепного суглобу в забезпеченні стійкості вертикального положення людини, адже це складний динамічний процес, в якому задіяні опорно- рухова, вестибулярна, зорова та зубо- щелепна функціональні системи організму. Розповсюдженість зубо- щелепних аномалій у підлітків з порушеннями опорно- рухового апарату на 31,43% вище, ніж у фізично здорових людей та складає 70,08%.

Метою цієї роботи є вивчння клінічних особливостей стану зубо- щелепної системи у підлітків, що мають постуральні порушення.

Матеріали та методи: на кафедрі ортодонтії проводилось комплексне (внутріншньо- та зовнішньоротове) клінічне обстеженя, оцінка ортодонтичного статусу 152 підлітків (середній вік 15,2 роки) з них 62 хлопця та 90 дівчат.  

Результати та висновки: Усі пацієнти знаходились на диспансерному нагляді у лікарів- ортопедів з діагнозом “сколіотична осанка”. Оцінка ортодонтичного статусу показала, що у обстежених дітей виявлено перехресний прикус у 88 випадках(57,8%), дистальний глибокий у 38(25%), дистальний у 15(9,8%), мезіальний у 5(3,2%), аномалії зубних рядів у 4(2,6%), відкритий прикус у 2 випадках(1,3%).

При цьому у пацієнтів з гнатичною формою патологій прикусу спостерігаються порушення опорно- рухового апарату в сагітальній площині; часткова втрата зубів та патологія СНЩС супроводжуються змінами ОРА у фронтальній та горизонтальній площинах. Таким чином, внаслідок наших клінічних досліджень прослідковується взаємозв`язок між станом ОРА та розвитком патології прикусу. Наявність виражених деформацій хребта та порушення в ділянці сфено- базилярного синхондрозу можуть обумовлювати зміщення нейром’язевої траєкторії руху нижньої щелепи. Разом з тим СНЩС та жувальна мускулатура є одними з датчиків постурологічної системи. Порушення в цих ланках призводять до неможливості проведення коректного ортодонтичного лікування та виникнення ускладнень, рецидивів захворювання, а також пояснюють частину невдач при лікуванні пацієнтів з патологією СНЩС.

Ви тут: Home КАФЕДРА Наукова робота